LXV Tydzień Filozoficzny. Filozofować dziś

 

„Filozofować dziś” to hasło tegorocznej, już 65., edycji Tygodnia Filozoficznego KUL, na którym od 17 kwietnia będzie można posłuchać ciekawych wykładów i dyskusji m.in. o Szkole Lwowsko-Warszawskiej, o filozofii analitycznej i kontynentalnej, a także o nowych i klasycznych podejściach do religijności. Filozofia na KUL jest jedną z najlepszych w Polsce.

Spotkania badaczy odbędą się między 17 a 20 kwietnia w auli 113 w Centrum Transferu Wiedzy naszej uczelni.

– W wydarzeniu weźmie udział wielu wybitnych specjalistów z całego kraju. W tym roku postanowiliśmy skupić się na zagadnieniach metodologicznych i metafilozoficznych, które będą w stanie zainteresować naukowców i studentów zajmujących się różnymi dziedzinami filozofii – podkreślają organizatorzy Tygodnia Filozoficznego z Koła Filozoficznego Studentów KUL. – Usłyszymy m.in. o Szkole Lwowsko-Warszawskiej, o filozofii analitycznej i kontynentalnej, o nowych i klasycznych podejściach do religijności. Tydzień będzie okazją do poszerzenia swoich horyzontów, poznania ciekawych stanowisk filozoficznych, zapoznania się z nowymi sposobami uprawiania filozofii i jak zawsze – poznania nowych przyjaciół, którzy dzielą z nami pasje do filozofii – dodali.

Tydzień Filozoficzny na KUL ma długą tradycję i od samego początku, już w 1958 roku, zajmował się trudnymi zagadnieniami współczesności. W okresie PRL wykładowcy filozofii z naszej uczelni podejmowali odważne dyskusje m.in. z marksizmem, a po przełomie 1989 roku z różnymi nurtami postmodernizmu. – Liczymy na wiele owocnych i fascynujących dyskusji, które w przeszłości niejednokrotnie roznosiły się echem poza mury naszej uczelni, jeszcze długo po Tygodniu Filozoficznym. Wierzymy, że będzie to wielka intelektualna uczta i nie możemy doczekać się, aby gościć Państwa, skądkolwiek do nas przybędziecie – podkreślili organizatorzy.

Szczegółowy program LXV Tygodnia Filozoficznego „Filozofować dziś” dostępny jest na koncie Wydziału Filozofii KUL na Facebooku, a także na stronie www.kul.pl/tydzien.filozoficzny.

W poniedziałek, 17 kwietnia, spotkania badaczy filozofii i miłośników mądrości otworzy wykład prof. Ryszarda Kleszcza (UŁ), który opowie o wybranych metodach filozoficznych w Szkole Lwowsko-Warszawskiej – jednej z najważniejszych w polskiej tradycji filozoficznej. Wśród ciekawych propozycji jest wystąpienie dr hab. Agnieszki Lekkiej-Kowalik (prof. KUL) zatytułowane „Metoda w filozofii – jedna czy wiele?” czy dr hab. Pawła Bytniewskiego (prof. UMCS) „Genealogia, czyli jak pisać historię tego, jak staliśmy się tymi, kim jesteśmy?”. Tego dnia wieczorem planowane jest również spotkanie dotyczące zmarłego niedawno wybitnego nauczyciela, logika i semiotyka Stanisława Majdańskiego.

We wtorek, 18 kwietnia, poza wykładami takimi jak „Czy można dostać się do platońskiego nieba i czy tego potrzebujemy?” dr hab. Marka Piwowarczyka (prof. KUL) czy dr. Piotra Lipskiego (KUL) o filozofii analitycznej odbędzie się debata pt. „Czy Bóg cierpi, raduje się i współczuje? – Klasyczne i nieklasyczne koncepcje teizmu”, gdzie dyskusję podejmą nasi mistrzowie prof. Piotr Gutowski (KUL) i prof. Jacek Wojtysiak (KUL).

Intelektualnych atrakcji nie zabraknie również w kolejne dni – środę i czwartek, 19 i 20 kwietnia, gdzie każdy ciekawy filozofii i dobrej teorii, bez której przecież nie ma dobrej praktyki, może wysłuchać wykładów takich jak: „Jak i po co eksperymentują filozofowie?”, „O postawach fizyków wobec filozofii”, „Atlas światów niemożliwych”, „Czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi?”, „Granice dzieła literackiego a literatura i jej (nie)bezgraniczność”, „Filozofia z intuicjami i bez”, „Dociekania gramatyczne Ludwiga Wittgensteina”, „Dialektyka wiedzy i niewiedzy”.

***

Niezależnie od wyjątkowych spotkań podczas Tygodnia Filozoficznego odbędzie się online (na platformie TEAMS) XXIV Sympozjum z cyklu „Przyszłość Cywilizacji Zachodu”, którego głównym tematem będzie praworządność. – To ważne zagadnienie, jakim jest praworządność i problemy związane z jej naruszaniem, zostanie omówione w różnych kontekstach – zachęcają organizatorzy m.in. z Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, a także Katedry Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa KUL. Wykład otwierający sympozjum wygłosi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który opowie o „instrumentalnym podejściu do praworządności”.

***

 

 

LXV Tydzień Filozoficzny

17-20 kwietnia 2023

Filozofować dziś

sala CTW-113

 

Dzień 1. Poniedziałek, 17 kwietnia 2023

 • 08.00 Msza św. w intencji zmarłych Profesorów Wydziału Filozofii (Kościół Akademicki)
 • 10.45 Otwarcie 65. Tygodnia Filozoficznego
 • 11:00 Ryszard Kleszcz (UŁ) – O wybranych metodach filozoficznych w Szkole Lwowsko-Warszawskiej. Analiza i dyskusja
 • 12:00 Agnieszka Lekka-Kowalik (KUL) – Metoda w filozofii – jedna czy wiele?
 • 14:30 Ks. Tomasz Duma (KUL) – Separacja jako podstawowa metoda metafizyki realistycznej
 • 15:30 Tomasz Kupś (UMK) – Kant i metafizyka
 • 16:45 Paweł Bytniewski (UMCS) – Genealogia, czyli jak pisać historię tego, jak staliśmy się tymi, kim jesteśmy?
 • 18:00 Spotkanie wokół osoby i myśli Stanisława Majdańskiego

 

Dzień 2. Wtorek, 18 kwietnia 2023

 • 09:00 Ks. Robert Kublikowski (KUL) – Metody w filozofii – użyteczne narzędzia czy zbędny balast?
 • 10:00 Marek Lechniak (KUL) – Co logika może dać filozofii?
 • 11:15 Wojciech Sady (UP) – Czy Kuhn splagiatował Flecka?
 • 12:15 Spotkanie Sekcji Filozoficznej Wykładowców Uczelni Katolickich
 • 14:30 Marek Piwowarczyk (KUL) – Czy można dostać się do platońskiego nieba i czy tego potrzebujemy?
 • 15:30 Piotr Lipski (KUL) – Czym zajmuje się filozofia analityczna?
 • 16:45 Debata: Czy Bóg cierpi, raduje się i współczuje? – Klasyczne i nieklasyczne koncepcje teizmu – Piotr Gutowski (KUL) i Jacek Wojtysiak (KUL)

 

Dzień 3. Środa, 19 kwietnia 2023

 • 09:00 Anna Brożek (UW) – Jak i po co eksperymentują filozofowie?
 • 10:00 Adrian Ziółkowski (UW) – Filozofia eksperymentalna i jej przeciwnicy
 • 11:15 Andrzej Łukasik (UMCS) – O postawach fizyków wobec filozofii
 • 12:15 Maciej Sendłak (UW) – Atlas światów niemożliwych
 • 14.45 Artur Szutta (UG) – Czy potrzebujemy metody refleksyjnej równowagi?
 • 15.45 Anna Kawalec (KUL) – W pięknie idę. O logice „amerykańskich Amerykanów”
 • 17:00 Karol Samsel (UW) – Granice dzieła literackiego a literatura i jej (nie)bezgraniczność
 • 18:00 Nie da się żyć, nie rozumiejąc więcej i więcej… – rozmowa z poetką Justyną Bargielską – poprowadzą Aleksandra Zińczuk i Ewa Solska

 

Dzień 4. Czwartek, 20 kwietnia 2023

 • 09:00 Monika Walczak (KUL) – Interdyscyplinarność filozofii
 • 10:00 Tadeusz Ciecierski (UW) – Czego o wnioskowaniach uczą nas wyrażenia okazjonalne? Kilka morałów metodologicznych i filozoficznych
 • 11:15 Mieszko Tałasiewicz (UW) – Filozofia z intuicjami i bez
 • 12.15 Bogdan Dziobkowski (UW) – Dociekania gramatyczne Ludwiga Wittgensteina
 • 13:15 Adam Grobler (UO) – Dialektyka wiedzy i niewiedzy
 • 14:15 Zakończenie

 

Chcesz być na bieżąco
z informacjami o Olimpiadzie?
Subskrybuj nasz newsletter!

Nie będziemy spamować. Obiecujemy.
Masz wątpliwości - kliknij po więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *