Materiały dla prasy

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA RETORYCZNA

Katedra Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Fundacja Klasyczna Szkoła Filozofii im. o. Jacka Woronieckiego zapraszają serdecznie młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Retorycznej. Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Główna idea Olimpiady to wprowadzenie młodych ludzi w krąg wysokiej kultury intelektualnej. Ogłada, elokwencja, znakomite wyrażanie się były od zawsze synonimem swego rodzaju arystokratyzmu ducha. Retoryka to jednak coś więcej niż sztuka efektownego władania słowem. To przede wszystkim porządne, precyzyjne rozumowanie, które prowadzi jej użytkownika do duchowej suwerenności. Stanowi bowiem oręż w walce z manipulacją, nakłanianiem, odgórnym narzucaniem poglądów i przekonań. Uczy rzeczowej dyskusji, argumentacji, obrony własnego stanowiska. Mamy nadzieję, że Ogólnopolska Olimpiada Retoryczna, poprzez tworzenie tekstów oraz wystąpienia publiczne, będzie dla uczniów szkołą krytycznego myślenia oraz zachętą do rozwijania kultury żywego słowa.

Etap szkolny Olimpiady odbędzie się 28 listopada 2023 roku, a zapisy uczestników trwają do 21 listopada. Zgłoszenia należy wysyłać za pośrednictwem formularza dostępnego na: https://retoryka.kul.pl/#rejestracja.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Organizatora Olimpiady: https://retoryka.kul.pl/

Kliknij w grafikę, aby pobrać plik. Plakat w formacie pdf znajduje się w linku poniżej.

2023_olimpiada_retoryczna_plakat